PI, czyli wskaźnik rentowności




PI (Profitability Index), czyli wskaźnik rentowności. Jest to wskaźnik wykorzystywany m.in. przy analizie opłacalności projektów inwestycyjnych.



Wskaźnik ten jest ilorazem sumy zdyskontowanych dodatnich przepływów pieniężnych i sumy zdyskontowanych ujemnych przepływów pieniężnych. Wyrażamy to wzorem:

PI przykład

CIFt – dodatnie przepływy pieniężne w okresie t,

COFt – ujemne przepływy pieniężne w okresie t,

r – stopa dyskontowa (koszt kapitału),

n – okres inwestycji w latach (okres nakładów i eksploatacji).

PI interpretacja

Interpretacja wskaźnika jest prosta. Jeżeli obliczony wskaźnik rentowności > 1, wtedy projekt można przyjąć do realizacji. Im większy poziom wskaźnika, tym inwestycja jest bardziej księgowość online opłacalna.

PI uwagi dodatkowe

Wskaźnik może być stosowany tylko przy ocenie projektów posiadających NPV > 0.

Wskaźnik rentowności jest często wykorzystywany do porównania kilku projektów inwestycyjnych i wyboru najefektywniejszego z nich.

PI przykład

Dane dla przykładu będą podobne jak przy przykładach dla IRR i MIRR. Dla obliczenia NPV przyjąłem stopę dyskontową na poziomie 6%.

Okres

Wsp. dysk.

NCF

NPV +

NPV -

0

1,00000

- 10.000,00

10.000,00

1

0,94340

2.000,00

1 886,79

2

0,89000

2.500,00

2 224,99

3

0,83962

3.000,00

2 518,86

4

0,79209

3.500,00

2 772,33

5

0,74726

4.000,00

2 989,03

RAZEM:

-

5.000,00

12 392,00

10 000,00

Wskaźnik rentowności

Wskaźnik rentowności > 1 więc wg tego kryterium projekt może zostać zrealizowany.

Chcesz być powiadamiany/-a o nowościach? Zapisz się do newslettera!

Loading ... Loading ...

A może warto coś zmienić, poprawić?

Napisz w komentarzu poniżej, co o nim sądzisz.

I nie bądź egoistą. Podziel się wpisem i nie zapomnij o przyciskach Lubię to i Google +1..

Mogą Cię również zainteresować:

http://feedproxy.google.com/~r/4business4you/~3/lVS-YnDOiSw/

OK Money wprowadzał klientów w błąd – jest decyzja UOKiK




Spółka OK Money udziela pożyczek przez Internet i za pośrednictwem wiadomości sms. UOKiK dopatrzył się w działalności firmy kilku praktyk, które uchodzą za niedopuszczalne – wprowadzanie klientów w błąd, niedostarczanie umowy na piśmie czy stosowanie zawyżonych opłat windykacyjnych.

UOKiK na bieżąco monitoruje rynek usług finansowych pod kątem umów, regulaminów oraz informacji zawartych w reklamach. Do najczęściej kwestionowanych praktyk należą: pobieranie niezgodnych z prawem opłat i kar umownych oraz podawanie nieprawdziwych informacji o kosztach kredytu.

Obecnie Urząd podjął decyzję w sprawie praktyk spółki OK Money z Gdańska, udzielającej konsumentom pożyczek – głównie przez Internet i sms. Postępowanie UOKiK przeciwko spółce OK Money zostało wszczęte w maju 2013 w wyniku ogólnopolskich kontroli dotyczących reklam i opłat stosowanych przez nieobjętych nadzorem przedsiębiorców z branży finansowej.

Proces ubiegania się o pożyczkę w OK Money spełnia najwyższe standardy systemu bankowego. – takie hasło znajdowało się na stronie internetowej spółki. Co jest w nim niewłaściwego? Porównanie oferty do usług bankowych, co – zdaniem Urzędu – jest praktyką niedopuszczalną (przedsiębiorca, który nie jest bankiem, nie może stwarzać takiego wrażenia w celu zachęcenia do zawarcia umowy) i wprowadza konsumentów w błąd.

fot. ewakubiak - Fotolia.com

OK Money wprowadzał klientów w błąd

Wprowadzanie klientów w błąd, niedostarczanie umowy na piśmie czy stosowanie zawyżonych opłat windykacyjnych - to zarzuty UOKiK.

To jednak nie jedyny zarzut pod adresem spółki. Postępowanie wykazało także, że spółka nie przekazywała konsumentom umowy kredytu na piśmie w przypadku udzielania kolejnej pożyczki, co jest niezgodne z prawem. Przed zawarciem umowy konsument musi otrzymać formularz informujący m.in. o wysokości oprocentowania, całkowitym koszcie, wymaganych zabezpieczeniach czy obowiązkowych ubezpieczeniach. OK Money spełniała ten obowiązek tylko przy pierwszej umowie z konsumentem. Zdaniem Urzędu zakwestionowana praktyka mogła prowadzić do podejmowania przez konsumentów niekorzystnych finansowo decyzji oraz do sytuacji, w której nie wiedzieli, że mają prawo odstąpić od nowej umowy w terminie 14 dni.

Kolejną kwestią wzbudzającą zastrzeżenia były zbyt wysokie – w opinii UOKiK – opłaty za czynności windykacyjne nakładane przez OK Money na konsumentów. Płatności te powinny odpowiadać wydatkom faktycznie poniesionym w związku z dochodzeniem należności, a ponadto również konsument powinien mieć prawo obciążyć przedsiębiorcę kosztami kierowanych do niego wezwań, gdy ten nie wywiązuje się z umowy.

Spółka zobowiązała się do zaprzestania niezgodnych z prawem praktyk i zmiany regulaminów w ciągu 2 miesięcy.

UOKiK przypomina, że w razie sporu z instytucją finansową konsumenci mogą liczyć na pomoc miejskich lub powiatowych rzeczników konsumentów czy organizacji pozarządowych – Federacji Konsumentów, Stowarzyszenia Konsumentów Polskich. Bezpłatne porady udzielane są również pod numerem telefonu 800 007 707.

http://www.firma.egospodarka.pl/116753,OK-Money-wprowadzal-klientow-w-blad-jest-decyzja-UOKiK,1,11,1.html

Say Hello

Do you have a project you would like us to take a look at or maybe you have an idea? Don’t hesitate to send us an email or give us a call.

Office Locations

PORTLAND
714 N Fremont St, No 200
Portland, OR 97227
portland@poool.com
(503) 827-7155

ATLANTA
3630 Peachtree Road NE
No 1600 Atlanta, GA 30326
atlanta@poool.com
(770) 407-2724